Keten Tohumunun Faydaları

Keten Tohumunun Faydaları içeriğini okuyabilir, Kayseri.com Sağlık kategorisinde yer alan Keten Tohumunun Faydaları yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Keten Tohumunun Faydaları

Akdeniz ikliminde yetişen keten tohumu, Doğu Akdenizden Hindistan’a kadar olan bölgede uzun yıllardır üretilmekte ve tüketilmektedir. Yaklaşık 1,5 m boya sahip olan keten tohumu, ince dallara ve sivri yapraklara sahiptir.

Keten tohumu oldukça hoş, mavi renkli çiçeklere sahiptir. Ancak bazen parlak kırmızı renkli çiçekte açmaktadır. Oval, yatsı ve sert olan keten tohumu, yaz aylarında meyve vermektedir. Keten tohumunun sağlık alanına sağladığı katkıların yanı sıra bitkiden elde edilen lifler kıyafet ve kağıt yapımına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Çok eski çağlarda antik Mısır ve Etiyopya bölgesinde sıkça kullanılan keten tohumu M.Ö 30.000’li yıllarda da kullanıldığı ortaya çıkmıştır.

Keten Tohumunun Sağlığa Katkıları

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. İçeriğindeki lif oranı sayesinde bağırsakların düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlayarak sindirim sisteminde meydana gelen sorunları en aza indirmektedir. Aynı zamanda içeriğindeki “lingan” kolon ve meme kanserine karşı oldukça etkili bir koruma ve direnç sağlamaktadır. Omega-3 yağ asitleri sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı oldukça etkili bir koruma sağlayan keten tohumu, aynı zamanda kolesterolün de dengede kalmasına yardımcı olmaktadır. Vücudumuz üretmediği ancak ihtiyaç duyduğu omega-3 yağ asitlerini keten tohumu sayesinde karşılayabilir. Dayanıklı bir yapıya sahip olan ve ortalama raf ömrü uzun olan keten tohumu, oda sıcaklığında korunduğunda 1 yıl kadar tazeliğini koruyabiliyor. Ancak öğütülmüş keten tohumu hava almayacak şekilde cam bir kavanozda ağzı kapalı bir şekilde yaklaşık 30 gün boyunca muhafaza edilebilir. 1 tatlı kaşığı keten tohumunu havanda ezdikten sonra toz haline getirin. 2 büyük bardak suya eklediğiniz toz keten tohumunu yaklaşık 10 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra soğumaya bırakın ve ılık bir şekilde tüketin.

Bağışıklık Sistemi ve Keten Tohumu

Vücudun sağlıklı bir şekilde işlevini sürdürebilmesi için gerekli olan vitamin ve mineralleri barındıran keten tohumu, bu vitamin ve elementler sayesinde vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Manganez ve magnezyum bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan keten tohumu, aynı zamanda bol miktarda B vitamini içermektedir. Vücudun daha düzenli ve dengeli çalışmasını sağlayan keten tohumu, genel anlamda vücudun işlevini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesini sağlayarak vücut sağlığına önemli ölçüde katkı sağlamış olmaktadır. Bu nedenle düzenli keten tohumu tüketimi metabolizmanında güçlenerek hızlanmasına yardımcı olur. Düzenli ve kontrollü olarak tüketilen keten tohumu vücudun dengesini koruyarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini bol miktarda içeren keten tohumu, vücut direncini arttırır ve zararlı maddelere karşı etkili bir koruma sağlar. Aynı zamanda keten tohumu kemik ve iskelet sistemini de etkili bir şekilde korumaktadır.

Sindirim Sistemi ve Keten Tohumu

Keten tohumunun faydaları deyince akla ilk gelenlerden biri de sinirim sistemine olan katkılarıdır. İçeriğindeki yüksek lif oranı sindirimi kolaylaştırarak çeşitli sindirim sistemi hastalıklarının önüne geçmektedir. Böylece bağırsakların düzenli ve sağlıklı çalışması için büyük ölçüde katkı sağlar. Keten tohumu, içeriğinde bolca diyet lifi içermektedir. Bu diyet lifleri sayesinde bağırsakların ve dolayısıyla sindirim sisteminin yorulmasını engelleyerek sindirimi zor besinlerin kolayca sindirilmesine yardımcı olur. Diyet liflerinin bir diğer önemli özelliği ise erkeklerde prostat kanserini, kadınlarda ise meme kanseri riskini en aza indirir. Sıkça rastlanılan sindirim sistemi hastalıklarından biri olan kabızlık sorunu, keten tohumu sayesinde çözülebilir. İyi bir müshil görevi gören keten tohumu kabızlığı önleyerek bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bağırsakların sağlıklı çalışması kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Kalp-Damar Sağlığı ve Keten Tohumu

Kolesterolü dengeleyen ve özellikle kötü kolesterolü düşüren ve dengede kalmasını sağlayan keten tohumu aynı zamanda oldukça güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan özelliği ile kolesterol dengesini sağlayarak kalp ve damar sağlığına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Keten tohumu, kolesterol yanı sıra kan şekerini dengelerek kalp ve damar sağlığına ekstra bir katkı sağlamaktadır. Bu özelliği ile kolesterol ve kan şekeri nedeniyle meydana gelebilecek birçok hastalığı önlemiş olmaktadır.

Keten Tohumu Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Etkili bir müshil görevi gören keten tohumu aşırı tüketiildiği takdirde ishal sorununa neden olabileceği gibi bağırsak sıkışmasına da neden olabilir.
  • Hamilelerin keten tohumu tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları önerilmektedir.
  • Aşırı keten tohumu tüketimi kan pıhtılaşmasına neden olabilir.
  • Aşırı ve yanlış kullanılan keten tohumu otu veya keten tohumu yağı, alerjik yan etkilere neden olabilir.
  • Diyabet hastaları keten tohumu kullanımından önce gerek kullanım şekli gerekse kullanım miktarı bakımından doktorlarına danışmaları önerilmektedir.

Keten Tohumunun Faydaları içeriği, 21 Nisan 2019 tarihinde Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha