Kayseri'nin Tarihi ve Turistik Yerleri

Kayseri'nin Tarihi ve Turistik Yerleri içeriğini okuyabilir, Kayseri.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Kayseri'nin Tarihi ve Turistik Yerleri yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Kayseri'nin Tarihi ve Turistik Yerleri

Türkiye'nin tarihi yapılar bakımından en zengin olan ve korunmuş yerleşim yerlerinden olan Kayseri ilimiz Anadolu’nun kuzeyden güneye, doğudan batıya tam ortasında yer alan şehir, antik çağdan beri ticaret yollarının en uğrak yeri olunca kültürel doku olarak da oldukça zenginleşmiş ve turistik açıdan doğru düzgün tanıtılmadığından çoğu kişinin haberi dahi olmadığı tarihi ve doğal zenginliklere sahip olup Selçuklu’dan kalan çok önemli tarihi yapıları vardır.

Hemen hemen her köşesinde tarihi bir mekanla karşılaşacağınız bu şehri yürüyerek gezmeniz çok zevkli olacaktır. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Kayseri’den şöyle söz etmiş; “Kayseri’nin pastırması ve sucuğu padişahlara hediye gider. Erciyes Dağı eteğinde olduğundan havası soğukçadır. Bütün halkı zinde ve yiğittir. Şehrin Zarifleri Farsça ve Arapça konuşurlar ama halkın dili Etrak (Türkçe) dilidir. Genellikle reayalarıyla Ermeni dilini konuşurlar ama Kürt ve Rum lisanını konuşmazlar. Boyacıoğlu kapısında zımmi Karakaş Ermeni gayet usta cerrahtır. Cerrahlık ilmini tamamlamak için Frengistan’ın İspanya ülkesine gitmiştir. Hatta bir adamın dişi ağrısa mavi su sürer dişinin ağrısı diner, eğer o dişi çıkartmak istersen kırmızı renkli su sürer kerpetene muhtaç eylemeyip elinle çıkartırsın.”

Kayseri Tarihi ve Gezilecek Yerler

Erciyes'ten gelen soğuk rüzgarların olduğu mevsimde gitmezseniz Kayser'yi yürüyerek gezebilirsiniz hemen hemen her köşe başında tarihi bir mekan vardır.  Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin  hazırladığı "Kısa Tur" bir kültür rotası olarak kale surları etrafında bulunan, daha çok Selçuklu ve Osmanlı tarihi miraslarını içerisine alıyor. Vaktiniz varsa 6 Km'lik "Uzun Tur" rotasını tercih edebilir.

Cumhuriyet Meydanı

Şehrin kalbi Cumhuriyet Meydanı'nda durup etrafınıza baktığınızda tarihi 5 bin yılın izlerini görebilirsiniz. Romalılardan kalma kaleden Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyeti dönemi tarihi miraslarını olduğunuz yerden görmek mümkün. Eski Kayseri ile yeni Kayseri bu meydanda iç içe geçmiş durumda karşınızda.

Kayseri Kalesi

Kayseri'de bulunan tarihi yapılan en görkemlisi Kayseri Kalesi. Geçmiş Tarihi milattan önce 3. yüzyıla kadar dayanıyorKalenin 2 kapısı ve 18 burcu var, daha sonraları 1 kapı daha açılmış. Genelde kaleler tepelere, yüksek noktalara yapılırken, Kayseri Kalesi düz bir alana kurulmuş çok nadir örneklerden birisidir.

Kayseri Saat Kulesi

Sultan II. Abdülhamit zamanında tüm büyük şehirlerde birer saat kulesi ve muvakkithaneleri vardı (Camilerin yanına kurulan ve güneşin hareketlerine göre namaz saatlerini ayarlamak işiyle uğraşılan yerler) yapılması için ferman yayınlanmış. 10 metre yüksekliğindeki Kayseri Saat Kulesi de bu fermanın sonucu olarak 1906 yılında kesme taştan inşa edilmiştir.

Meryem Ana Kilisesi

Surp Astvadzadzin (Meryem Ana) Kilisesi 19. yüzyılda yapılmıştır, Cumhuriyet dönemine kadar kilise olarak kullanılmıştır. 1961'e kadar ise değiş amaçlar için kullanılmıştır daha sonra sonra beden terbiyesine devredilip spor salonu olarak kullanılmıştır. Sakarya Savaşı öncesinde, Türk Ordusunun galip gelmesi için ayinler düzenlenmiştir.

 Kayseri'nin İncisi Talas

  Kayseri'nin gözdesi en güzel yeri burası olsa gerek. Buram buram tarih kokan sokakları, taş binalar, eski evler, cami ve kilisesiyle görülmesi gereken yerlerden birisidir. Erciyes Dağı eteklerinde bulunan Talas, tarihi kültürel dokusunu halen korumakta olan önemli yerleşim alanlarından birisidir. Aşağı Talas ve Yukarı Talas diye iki ayrı bölümden oluşuyor. Yukarı Talas ağırlıklı olarak Gayri Müslimler yani Ermeni ve Rumlar  Aşağı Talas da ise  Müslümanlar yaşamıştır. Bağlar, bahçeler, meyvelikler arasına gömülü malikaneleri gören Avrupalı gezginlerden biri hatıratında Talas’tan “Kapadokya’nın Versailles’i” olarak bahsetmiş. Gayrimüslimlerin yaşadı­ğı dönemde Kayseri’nin ticaret merkezi olan Talas, Ermenilerin ve Rumların kentten ayrılması sonucu ticari önemini yitirmiş mütevazı bir yerleşim birimine dönüşmüş. Harman Meydanı’nda yer alan Harman Camii, Ali Saip Paşa Camii, Yukarı Talas’ta yer alan Amerikan Koleji görülmesi gereken yerlerden birisidir. Talas’ın en güzel yapılarından 1886’da inşa edilmiş Andronike Kilisesi 1925’te camiye çevrilmiş. Çok şirin mekanlar vardır.

Kayseri'nin Tarihi ve Turistik Yerleri içeriği, 23 Nisan 2019 tarihinde Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha