Kayseri'nin En Meşhur Ve En Güzel 3 Yemeği

Kayseri'nin En Meşhur Ve En Güzel 3 Yemeği içeriğini okuyabilir, Kayseri.com Yeme & İçme kategorisinde yer alan Kayseri'nin En Meşhur Ve En Güzel 3 Yemeği yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Kayseri'nin En Meşhur Ve En Güzel 3 Yemeği

Kayseri yemeğinden vazgeçilemez şehirlerinden bir tanesidir ama en vazgeçilmez 3 tanesini sizler için hazırladık buyurun bir göz atın...

Kayseri Mantısı

Hani herkesin kafasında, o tek kaşığa 40 parça sığdırılandan klasik bir Kayseri mantısı imajı vardır ya işte biz Kayserili olmayanlar için bir şehir efsanesine dönen mantıyı burada gerçekten bulabiliyorsunuz. Ama aslında Kayseri mantısını diğer mantılardan ayıran özelliği sadece “bunları yapan teyze kör oldu” dedirtecek kadar mini mini hamur parçalarına pinçiklenmiş etlerden oluşan mantısının boyutu değil, aynı zamanda da domates salçalı bir suda pişmesi. Yani Kayseri mantısı, domates çorbasına mantıyı hatta mantılı çorbayı andırıyor. İlk gördüğünüzde şaşırmayın diye diyoruz. Ayrıca bizim mantının üstünde gelmesine alışık olduğumuz sarımsaklı yoğurt, mantının yanında ayrıca geliyor ve üzerine baharatlar dışında kırmızı biber & tereyağı karışımı sos da dökülmüyor. Ama lezzeti her haliyle parmak ısıttırıyor.

Kayseri Sucuğu

Temelde etin kıyma haline getirilip baharatlarla harmanlanmasına dayanan sucuk yapımı, Anadolu’nun karasal ikliminde, gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farklarından eti korumanın ve saklamanın en akıllıca yollarından biri olarak süregelmiş. Kayseri sucuğu da, her sucuk gibi sığır eti, sarımsak ve baharat karışımından yapılıyor. Onu süper marketten aldığınız herhangi bir sucuktan farklı kılan ise kurutma, renk verme ve üretim aşamalarındaki teknik detaylar. Öyle bir sucuk ki çiğ yeseniz bile güzel. En büyük rakibi ise Afyon sucuğu. İkisini birbirinden ayıran şey ise Kayseri sucuğunun baharat oranının fazla oluşu ve Afyon sucuğuna göre daha küçük oluşu.

Kağıtta Pastırma

Kayseri’de ilk elden öğrendiğimiz üzere, pastırma için sığırın en çok sırt kısmındaki etler makbulmuş. En pahalı pastırma ise her hayvanın sırt kısmından çok az miktarda çıkan bonfile etten yapılan pastırma olan kuşgömüymüş. Denilene göre en yağsız ve en yumuşak pastırma kuşgömüymüş ama en lezzetlisi olduğu söylenemezmiş. Kayserililer ağırlıklı olarak hayvanın sırt kısmından yapılan, kuşgömüne göre daha yağlı ama daha sert olan kontrafile pastırmayı öneriyorlar. Tütünlük ise, antrikottan yapılan ve hayvanın bel kısmından çıkan orta yağlı sinirsiz bir pastırma çeşidiymiş. Türü ne olursa olsun bir pastırma, tuzlama, kurutma, baskılama, çemenleme gibi uzun işlemler dizisi ile son halini alıyor. Nedense menülerde pastırmalı yumurta, paçanga böreği gibi basit ve alışık olduğumuz tatlar yok ama kağıtta pastırma diye pastırmanın en lezzetli versiyonlarından biri var. Bildiğiniz pastırmanın, biraz yeşil, biraz kırmızı biber ve domatesle fırın kağıdı üzerine yayılıp fırına verilmesiyle yapılıyor. Fırından çıktığı haliyle de kağıt üstünde masaya geliyor. Hiçbir şeyin hakiki Kayseri pastırmasının tadını bastırmasına izin vermeden, en saf haliyle yemek için ideal.  

Kayseri'nin En Meşhur Ve En Güzel 3 Yemeği içeriği, 02 Mayıs 2019 tarihinde Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha