Kayseri'de Bir Tur Örneği

Kayseri'de Bir Tur Örneği içeriğini okuyabilir, Kayseri.com Sizin Kayseri kategorisinde yer alan Kayseri'de Bir Tur Örneği yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Kayseri'de Bir Tur Örneği

Kayseri'ye geldiğinizde bu yazı sizin için çok yararlı olabilecek bir nitelikte desek inanır mıydınız? Bence inanmamak gibi bir lüksünüz yok. Fazla iddalıyız çünkü. İşte Kayseri gezisinde yapacaklarınıza dair o liste...

  • 1. Durağımız;

MİLLİ MÜCADELE MÜZESİ İlk olarak tarihi bir yerden başlamak istedik turumuza. Türkiye'nin yakın tarihinde iz bırakan önemli şahsiyetleri yetiştiren ve 2016 yılında müzeye dönüştürülmüş olan Tarihi Kayseri Lisesi Binası hizmet verdiği 1,5 yılda yaklaşık 150 bin ziyaretçi ağırlamıştır. Neden siz de 150 bin birinci ziyaretçi olmuyasınız ki. İşte KAYSERİ MİLLİ MÜCADELE MÜZESİYLE ilgili daha kapsamlı bir yazı
  • 2. Durağımız;

SEYYİD BURHANEDDİN TÜRBESİ Biliyorsunuz ki Mevlana son ömrünün son senelerini Kayseri'de geçirmiştir. Bu yüzden türbe hem Kayseriler tarafından hem turistler tarafından sıkça tercih edilen yerlerden birisi olarak bilinir. SEYYİD BURHANEDDİN TÜRBESİ ile ilgili bilgiler elbette bunlarla kısıtlı değil bırakmış olduğumuz linkten daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
  • 3. Durağımız;

HUNAT HATUN CAMİİ Yine tarihi bir yer olan Hunat Hatun Camii size öneriyoruz. Kayseri'ye geldiğinizde bence tarihle harmanlanmış yerleri gezmelisiniz. Yoksa adama demezler mi Kayseri'ye o kadar geldin. Hakkını vermeden döndün. Neyse biz konumuza dönelim; Hunat Hatun Cami’si tamamıyla kesme taş ile döşenmiştir. Kayseri surlarının dışında şehre hakim bir yerde bulunan külliye, gerek genel görünüşü gerekse yapılış şekliyle, Anadolu’da bulunan Selçuklu eserlerinin en güzel ve en önemli örneklerinden birisidir. Hunat Hatun Cami, tek bir zamanda inşa edilmemiş olmak üzere, süreç içerisinde farklı yapıların da eklenmesiyle bir külliye görünümü kazanmıştır. İşte HUNAT HATUN CAMİİ hakkında daha kapsamlı bir yazı.
  • 4. Durağımız;

ALİ DAĞI MESİRE ALANI  Çevre ve orman müdürlüğüne ait olan ve denetimi sürekli yapılan Ali Dağı Mesire Alanı'nın genelde sadece Kayseri'lerin bildiği diğer adı ise Mahmud-El Ensari Ziyaret'dir. Kayseri'ye aileniz ile geldiğinizde burada mangal yapmanında serbest olduğunu görecek ve afiyetle piknik yapabileceksiniz.
  • 5. Durağımız;

TALAS Kayseri'nin buram buram tarih kokan sokağı 'TALAS' bir diğer gezilecek nokta olarak gösterilebilir. Talas kelime anlamıyla sadece Talas değil, içinde tarihi sokakları, camiileri, eski evleri ve kiliseleri içinde barındıran mutlaka gezmeniz gereken bir yer. TALAS hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.
  • Ve Son Durağımız;

KAYSERİ MANTISI Ve geldik en önemli okurken bile iştahınızın açılacağı konuya. Bu konu nemi; Tabi kide Kayseri mantısı, Mantı, genel olarak un, su, yumurta, tuz gibi ana bileşenlerin belirli oranlarda karıştırılıp yoğrulmasıyla elde edilen hamurun biraz dinlendirilip belirli büyüklükte parçalara bölünerek, her bir parçaya belirli miktarda kıyma konduktan sonra hamurun dürülmesi esasına dayalı bir yöntemle üretilen unlu bir mamuldür. Genel olarak Kayseri ili ile bütünlenmiş olan mantının tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Mantı adı anıldığında akla ilk gelen ilin Kayseri olması, mantının orijininin Kayseri ili olduğunun bir göstergesidir ve tüm Anadolu’ya Kayseri ilinden yayılmıştır. Bu bağlamda Kayseri mantısının ününü duymayan kalmamıştır. Kayseri ilinin ticarette önde gelen illerden biri olması, tüccarlarımızın gittikleri yurt içi veya yurt dışı bölgelerde Kayseri mantısından övünerek bahsetmeleri ve hatta ürünü bizzat götürerek ikram etmeleri, mantının ününün sağlam zeminlere oturtulmasında çok büyük rol oynamıştır. Tarifi için ise; KAYSERİ MANTISI TARİF

Kayseri'de Bir Tur Örneği içeriği, 06 Mart 2019 tarihinde Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha