Kayseri Yemekleri

Kayseri Yemekleri içeriğini okuyabilir, Kayseri.com Gastronomi kategorisinde yer alan Kayseri Yemekleri yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Kayseri Yemekleri

5000 yıllık tarihiyle ünlü kent Kayseri pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan bir coğrafyada bulunuyor. Dünyanın en eski kentlerinden olan Kayseri, bu özelliğiyle oldukça zengin bir mutfak kültürüne de sahip.

Yalnızca pastırması ve mantısıyla tanıdığımız Kayseri mutfağı daha çok et ve hamur kullanılarak yapılan yemeklerden oluşuyorsa da, kendine özgü lezzetleri olan bamya çorbasından, ayvalı tahinli yaprak sarmasına kadar enfes tatlar barındırıyor. Geleneksel Türk mutfağını oluşturan önemli mutfaklardan biri olan Kayseri mutfağı, aynı zamanda da Orta Anadolu’nun en önemli yiyecek kültürüne sahip.

Yöresel Kayseri Lezzetleri

Yalnızca mantının bile onlarca çeşidinin yapıldığı Kayseri’de, tadabileceğiniz lezzetlerin sınırı yok. Damak tatlarına düşkün Kayserililer geleneksel yemeklerini ve yeme içme kültürlerini koruyarak, geleneklerini sürdürmeye devam ediyorlar.

Mantı

Kayseri’de mantının en çok kıymalı olanı tüketiliyor. Salçalı sulu bir çorba gibi küçücük yapılmış tanelerden oluşan Geleneksel Kayseri Mantısının üzerine bir veya iki kaşık kıvamlı yoğurt ekleniyor. Yağ Mantısı, şekli itibarı ile oldukça hoş bir sunuma sahip. Büyükçe ancak geleneksel mantıya oranla daha kalınca açılan ve kabartma tozu eklenen hamur, kare kare kesilerek ortasına kıyma konup, kenarlarından katlanarak ortasından birleştiriliyor. Minicik taneleri yan yana orta boy bir tepsi içine dizilerek fırınlanmasıyla yapılan Tepsi Mantısı ise, çekirdek çitlercesine yenmeye müsait.

Yağlama

En meşhur Kayseri yemeği olan yağlama, ince açılmış hamurun arasına kat kat serpilen kıyma, domates salçası ve soğandan oluşan muazzam bir tat. Biraz lahmacuna, biraz pideye benzeyen yağlama, yoğurt, sumak ve nane ile servis ediliyor.

Kurşun Aşı

Kayseri sofralarının baş tacı olan kurşun aşı, dana eti ve nohutla yapılan geleneksel bir yemek. Köfte harcından misket büyüklüğünde yuvarlaklar yapılarak kavrulup domates ve biber salçası ilave ediliyor. Suda kaynatılıp içine haşlanmış nohut, mercimek ve köfteler ekleniyor.

Pöç

Dana kuyruğu anlamına gelen pöç, yalnızca Kayseri’de tadabileceğiniz bir yemek. Yıkanıp temizlenen pöç, parçalara ayrılıp tuz ve karabiber ile tatlandırılıyor. Daha sonra unlanıp, kızgın tavada mühürleniyor. Mühürlenen pöçler, güveçte yaklaşık 2-2.5 saat kadar pişiriliyor. Garnitür olarak patates veya üzerlerine kaşar rendesi konup baharat serpilerek fırınlanıyor.

Sucuklu Köfte

Sucuklu köfte, koyun veya kuzu kıymasından yapılan köftenin içine çemen eklenerek bu ismi alan bir köfte çeşidi. Tadı sucuğu andıran ve oldukça lezzetli bir köfte olan sucuklu köfte, Kayserililerin hayli severek tükettiği bir yemek.

Pastırma

Pastırma, Kayseri’nin dünyaca ünlü lezzeti. Çiğ etin çeşitli baharatlar ve tuzla kurutulması ile yapılan pastırma, aslında oldukça eski bir Türk yiyeceği. Evliya Çelebi’ye göre 17. yüzyılda pastırma imalatının yapıldığı Kayseri’de pastırma ve sucuk imalatı ciddi bir endüstri. Halen Kayseri’den tüm dünyaya pastırma ihraç ediliyor.  

Elde Kesme Kadayıf

Elde Kesme Kadayıf, bildiğimiz kadayıftan farklı olarak elde açılan ve incecik şeritler halinde kesilen hamur, tepsiye dizilerek ceviz içiyle kaplanıp fırında nar gibi kızarana kadar pişiriliyor. Daha sonra da üzerine şerbeti dökülüyor.

Tahinli Katmer

Tahinli katmer, Kayseri’de şekerli ve şekersiz olarak tüketilen, evlerde sıkça yapılan bir tatlı. Türkiye’nin çeşitli yörelerinde farklı çeşitleri olan katmerin Kayseri usulü ise açılan hamurun üzerine ılık yağ ve tahin karışımı dökülerek sarılmasıyla yapılıyor. İsteğe göre tahin karışımına tozşeker de ekleniyor. Böylece ortaya şahane bir lezzet çıkıyor!

Nevzine

Nevzine, Kayseri mutfağının en geleneksel tatlısı. Düğün, bayram, kız isteme gibi önemli günlerde yapılan nevzine, önemli misafirlere ikram ediliyor. Yeni doğum yapmış kadınlara mutlaka yedirilen bu tatlının şerbetinde pekmez bulunuyor.

Develi Cıvıklısı

Develi Cıvıklısı Kayseri’nin Develi yöresinde kuşbaşılı pideye verilen isim aslında. Harcı koyunun bel ve kaburga etinden, hamuru ise, buğday unundan mayalı olarak hazırlanan cıvıklı, Kayseri’de bayramların, düğünlerin, özel günlerin ve topluca yenilen yemeklerin olmazsa olmazlarından. Tarihin en eski dönemlerinden bu yana pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Kayseri, Türkiye‘nin ve Anadolu’nun en köklü, en eski yerleşimlerinden biri olarak muazzam bir mutfak kültürüne sahip. Sofraların adeta şölene dönüştüğü Kayseri’de bu enfes yöresel lezzetleri tadabileceğiniz oldukça nezih mekanlar var

Kayseri Yemekleri içeriği, 22 Ocak 2019 tarihinde Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha