Kayseri; İklimi Ve Bitki Örtüsü

Kayseri; İklimi Ve Bitki Örtüsü içeriğini okuyabilir, Kayseri.com Sizin Kayseri kategorisinde yer alan Kayseri; İklimi Ve Bitki Örtüsü yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Kayseri; İklimi Ve Bitki Örtüsü

Kayseri şehrimizin bitki örtüsü ile iklim yapısı yazları sıcak ve kurak kışları ise soğuk ve kar yağışlı olarak geçmektedir.

Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulan, tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kayseri İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır.  Kayseri şehrimizin bitki örtüsü ile iklimini sizlerle paylaşacağız;

Kayseri iklimi:

Kayseri şehrimiz yazları sıcak ve kurak geçmekte ve kışları ise soğuk ve kar yağışlı olmaktadır. ilin iklimi yükseltilere göre yer yer farklı olabilir. Bununla beraber ilde iklim, çukurda kalan bölgelerde daha yumuşakken, yaylalardan dağlık kesimlere doğru gidildikçe sertleşir. Kayseri şehrimizde çoğunluk olarak Bozkır iklimi özellikleri vardır. Yazları sıcak ve kurak kışları ise soğuk ve kar yağışlı olarak geçmektedir. Yüksek kesimlerde ise yayla iklimi hüküm sürmektedir. En sıcak aylar Temmuz ve ağustos aylarında 38 dereceye kadar yükselmekte olup yaz ayların ortalama sıcaklığı ise 23 derece olmaktadır. En soğuk aylar ise Aralık Ocak Şubat aylarıdır ve bu aylarda -36 dereceye kadar düşmekte olup kış aylarının ortalaması ise  –2 ile –6 derece arasında olmaktadır.

Kayseri bitki örtüsü:

Kayseri ilinin topraklarında ve ovalarında olduğu gibi dağ ve tepelik alanlarda da bozkır bitki örtüsü görülmektedir. Kayseri'nin yüksek kesimlerinde yer yer orman iklimi rastlansa da topraklar genellikle bozuk orman ve çalılıklar ile kaplanmıştır. Bu durumlara gelmesinin insan eli ile yok edilmesinde çok büyük bir payı olmaktadır. Kayseri ilinin güney kısımında Toros dağlarının yer aldığı bölümde kara çam, kızıl çam, kök nar, ladin ve meşe türleri bulunmaktadır.

Kayseri; İklimi Ve Bitki Örtüsü içeriği, 12 Şubat 2019 tarihinde Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha