Kayseri gezilecek yerler; Kayseri'de Görmeniz Gereken 5 yer

Kayseri gezilecek yerler; Kayseri'de Görmeniz Gereken 5 yer içeriğini okuyabilir, Kayseri.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Kayseri gezilecek yerler; Kayseri'de Görmeniz Gereken 5 yer yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Kayseri gezilecek yerler; Kayseri'de Görmeniz Gereken 5 yer

Kayseri gerek doğa harikası gerek insanlar tarafında inşaat edilip günümüze kadar ulaşmış birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İşte Kayseri'ye yolunuz düştüğünde görmeniz gereken 5 yer...

  • KAYSERİ ETNOGRAFYA MÜZESİ

Güpgüpoğlu Konağının doğusunda yer alan ve binaya sonradan ilave edilen Selamlık Bölümüne, Etnoğrafik eserler taşınmış, teşhir ve tanzim işlemleri tamamlandıktan sonra 18 Mayıs 1998 tarihinde Etnografya Müzesi ziyarete açılmıştır. Konak, Selamlık ve Haremlik olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Bugün girişte sağ tarafta bulunan Haremlik Bölümü Müze-Ev olarak, sol tarafta bulunan Selamlık Bölümü de Etnoğrafya Müzesi olarak sergilenmektedir. Daha kapsamlı bir bilgi için KAYSERİ ETNOĞRAFYA MÜZESİ'ne tıklayınız.
  • ALACA KÜMBET

Yapının kitabesinden H. 580’li yıllarda (M. 1184) Emir Sadreddin Ömer bin Celaleddin Muhammed için inşa ettirildiği anlaşılmaktadır. İçte çok sade olan kümbetin bütün süslemeleri kuzeydeki kapısında ve batı cephesindeki pencere etrafında yer almaktadır. Geometrik süslemenin hâkim olduğu kümbette bitkisel süslemeler de görülmektedir. Döşemesi taş kaplama olan üst katta, son tamir sırasında konulmuş taştan bir sanduka mevcuttur. Kesme taştan yapılan kümbetin gövdesi yarıya kadar kare planlı, üst kısmı ise konik çatılıdır. Kümbetin kuzey cephesinin sol tarafında yer alan kapıya yedi basamakla inilmektedir. ALACA KÜMBET için daha detaylı bir içeriği sizler için buraya bıraktık göz atıp okumanızda fayda var deriz. :)
  • KAYSERİ ARKEOLOJİ MÜZESİ

Kayseri yöresindeki eserlerin yoğunluğu ve Kültepe kazıları sonucunda bulunan eserler Hunat Hatun Medresesi’nin yeterli olmadığını göstermiş, bunun üzerine Gültepe Parkı yakınında eski hastane binasına ait arsa kamulaştırılmıştır. Yüksek Mimar İhsan Kıygın’ın planını çizdiği yeni müzenin yapımına 1965 yılında başlanmış ve eserlerin buraya taşınması ile 26 Haziran 1969’da müze yeni binasında ziyarete açılmıştır. Daha fazlası için KAYSERİ ARKEOLOJİ MÜZESİ'NE tıklayınız.
  • YEŞİLKÖY ŞELALESİ

Kayseri’nin Yahyalı ilçesi Yeşilköy Mahallesi’ne 3 kilometre mesafedeki ziyaret mevkilerinde bulunan şelaleler, Zamantı Irmağı’nın iki yakasından akmakta olup Antalya-Düden Şelalesi’nin benzeri niteliğindedir. Zamantı Irmağı’nın üstünü kapatan tabi bir köprünün baş kısmında yer alan şelalelerin büyüğü 20 metre, küçüğü ise 10 metre yüksekliğindedir.
  • SEYYİD BURHANEDDİN TÜRBESİ

Seyyid Burhaneddin Türbesi; Ahmet Eflaki’nin “Ariflerin Menkıbeleri” isimli eserinde asıl isminin Hüseyin olup, 1165 yılında Özbekistan’ın Tirmiz kentinde doğduğu ifade edilmektedir. Mevlana Celalleddin Rumi’nin hocasıdır. 9 yıl boyunca Konya’da Mevlana’nın hocalığını yapmış ve Konya’ya geçmeden önce 2 ay Kayseri’de kalmıştır. Seyyid Burhaneddin Mevlana’nın eğitiminden sonra Kayseri’ye dönmüş ve ölümüne kadar 9 yıl burada yaşamıştır. Ölümüne yakın Kayseri Moğollar tarafından işgal edilip, yağmalanmıştır. Kayseri’nin Moğol ordusu tarafından işgal ve talanı esnasında Mevlana’nın hocası Seyyid Burhaneddin, tüm olayların tanığı olmuştur.

Kayseri gezilecek yerler; Kayseri'de Görmeniz Gereken 5 yer içeriği, 04 Mart 2019 tarihinde Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha