Kayseri 'Berçin Yaylası'

Kayseri 'Berçin Yaylası' içeriğini okuyabilir, Kayseri.com Konaklama kategorisinde yer alan Kayseri 'Berçin Yaylası' yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Kayseri 'Berçin Yaylası'

Bugün ki konumuz Berçin Yaylası'nın güzellikleri. Doğal güzellikleri, temiz su kaynakları ve temiz havasıyla Kayseri'ye yolunuz düştüğünde uğramanız gereken eşsiz bir güzellik diyebiliriz.

Berçin Yaylası, Dadaloğlu Kasabası'da bulunmakta. Yaylanın ismi belli dönemlerde Peçin, Perçin, Beçin olarak değişmiş. Günümüzde Berçin olarak anılmakta. Berçin Yaylası'nda her yıl Dadaloğlu Şenlikleri düzenlenmekte. Bu şenliğin yapılmasının amacı Avşarlar'ı bir araya getirip tanıştırmak ve kaynaştırmaktır. Şenlikler genellikle Ağustos ve Eylül aylarında gerçekleştiriliyor. Berçin, Türk İslam kaynaklarında Barçın, Beçin, Peçin, şeklinde de geçmektedir. Berçin Farsça kökenli bir kelime olup “toplayıcı” anlamına gelmektedir. Bu güzel yaylada her yıl bir çok şenlik düzenlenmekte olup, bunlardan en önemlisi Dadaloğlu şenlikleridir. Geleneksel olarak düzenlenen bu şenlik, Ağustos ve Eylül aylarında düzenlenmektedir. Daha çok Avşarlar’ı bir araya getirip kaynaştırmak amacıyla yapılmaktadır.  Yakın köy ve Avşarlar’ın yaşadığı diğer ilçe köyler ile Adana’nın yakın olan Avşar köylerinden bir çok insan bu yaylada bir araya gelip kaynaşmaktadır.

Nerede?

Kayseri/Tomarza

Kayseri 'Berçin Yaylası' içeriği, 12 Mart 2019 tarihinde Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha