Kayseri Aladağlar

Kayseri Aladağlar içeriğini okuyabilir, Kayseri.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Kayseri Aladağlar yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Kayseri Aladağlar

Görkemli dorukları ve heyecan verici sarp beyaz kayalıklarıyla Aladağlar Milli Parkı, tırmanış için tercih edilen rotalardan biridir.

Aladağlar çok farklı çiçekler ve kıyısında kamp kurulan benzersiz doğa harikaları yedi göller sayesinde sporculara manzaralar ve güzel alanlar sunuyor. Trekking içinde mükemmel bir çok yürüyüş parkuru bulunuyor. Hacer ormanlarındaki boğaz ve Kapuzbaşı Şelaleleri en çok bilinen rotalardan. Milli park içinde dik kayalar arasında coşkuyla akan Zamantı ırmağı ise rafting tutkunlarına hitap ediyor. Doğayı gözlemlemek ve benzersiz kareler fotoğraflamak için de birebirdir. Aladağlar Milli Parkı, 35º 03’-35º26’ doğu paraleli, 37º43’- 37º56’ kuzey meridyeninde yer almaktadır. Kayseri, Niğde ve Adana illeri sınırları içerisindedir. Bölge geneli Toros sıra dağlarının orta kesiminde bulunan dağlık bir bölge olup, jeolojik ve jeomorfolojik bakımdan ilginç özelliklere sahiptir. Akdeniz iklimi ile İç Anadolu'nun step iklimi arasında bir geçiş alanı oluşturur. Dağ, flora ve fauna bakımından oldukça zengin bir çeşitlilik gösterir. Aladağlar’ın 54.524 hektarlık bölümü 1995 yılında "Milli Park" ilan edilmiştir. Kayseri il sınırları içerisinde kalan alan 31.358 hektardır. Alan büyüklüğü itibariyle ülkemizin en büyük milli parkları arasında olmaktadır.

Bölgenin Jeolojik Formasyonu

Aladağlar Milli Parkı, değişik zamanlara ait formasyonlarla temsil edilmekle birlikte en bilindik formasyon mesozoik yaşlı kireç taşları olmaktadır. Bunun yanında sahada entrüsif volkanizmanın ürünü olan gabro, prikosenit gibi kayaçlara ve daha genç dönemleri karekterize eden tersiyer ve kuaterner oluklarına da rastlanmaktadır. Aladağlar Milli Parkı sınırları içinde kalan bölge jeolojik olarak 3. zamanda oluşmuş olup, gerçek anlamda bir "jeomorfolojik açık hava müzesi"dir. Altta 2. tabaka olarak serpantin gibi yeşil taşlar grubuna rastlanmaktadır. Yörede bu iki unsura ait değişik morfolojik birimlere rastlamak çok doğaldır. Yörenin belli başlı jeomorfolojik karakteri vadilerle derin bir şekilde parçalanmış olmasıdır. Yine Aladağlar Milli Parkı'nda ülkemiz ölçüsünde önemli yükseltiler olarak beliren tepeler, yapısal nedenlerden dolayı oluşmuştur. Alağdağlar'da Buzul morfolojisine ait izler bulunmaktadır. Yörede birçok risk gölleri ve morenler bu morfolojinin klavuz şekilleri olarak görülür. Erciyes'te olduğu gibi Aladağlar'da da 4. zamanın sonlarında şiddetli buzullaşma olmuş ve buzullar topografyada derin izler bırakmışlardır. Buzyalakları, kilometrelerce uzunluktaki buzul vadileri ve diğer şekilleri burada gözlemek mümkündür. Yükseklerdeki buzyalaklarının içi yaz mevsiminde dahi kalıcı karlarla kaplıdır.

Bölgenin Klimatik Özellikleri

Yöre iklimsel olarak kendine has özelliklere sahiptir. Yaz ayları sıcak, kışları soğuk ve kar yağışlı olarak görülmektedir. Bu klimatik yapı yüksek kesimlerinde kalıcı karların barınmasına imkan tanımaktadır. Yörede gece ile gündüz sıcaklık farkı oldukça fazla olup, geceleri göllerin donmasına neden olan düşük sıcaklık, gündüzleri 30ºC'ye kadar yükselmektedir. Bu klimatik özellik bölgenin gelişmesinde önemli bir tanımlayıcı durumdadır.

Bölgenin Vejetasyon Özellikleri

Aladağlar Milli Parkı vejetasyon açısından zengin olup, ormanı oluşturan hakim türler karaçam ve kızılçamdır. Kızılçama geçiş sonunda yer yer bu iki türün oluşturduğu karışık mescerelere de rastlanmaktadır. Karaçam yayılış alanındaki güney bakılı kesimlerde ise mescere oluşturmayan sedir ve kuzeye bakan ve nem bakımından daha elverişli yerlerde de köknarlar bulunmaktadır. Orman üst sınırından itibaren "Alpin zon" başlar. Bu zonda Alpin çayırları yer almaktadır. Alpin zon ve daha yüksek kesimlerde yükseklik ve eğim konularından kaynaklanan çıplak kayalık kesimlere ulaşılmaktadır. Dağın büyük bölümü eriyebilen bir kayaç olan kireçtaşından oluştuğu için, karstik mağaraları, gölleri, altından Zamantı Nehri'nin aktığı doğal köprüleri, karstik kaynakları ve jeomorfolojik bakımdan daha pek çok güzellikleri burada görmek mümkündür. [caption id="attachment_25529" align="aligncenter" width="728"] Processed by: Helicon Filter;[/caption]

Bölgede Yaban Hayatı

Yaban hayatı sakinleri olarak yörede yaban keçisi, vaşak sansar, su samuru, tilki, kurt ve yaban domuzu gibi hayvanlara ve kuş türü olarak ur kekliği, kınalı keklik, kartal, doğan, şahin, karga gibi kuşlar ile birlikte küçük kuş türleri de yaşamaktadır. Saha içerisinde yaban keçisi ve ur kekliği yaban hayatı koruma sahası bulunmaktadır.

Kayseri Aladağlar içeriği, 13 Şubat 2019 tarihinde Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha