Alaca Kümbet

Kayseri Talas Caddesi’nde bulunan Alaca Kümbet’in kitabesinden Emir Cemaleddin bin Muhammed adına 1280 yılında yaptırıldığı öğrenilmiştir

Alaca Kümbet

Yapının kitabesinden H. 580’li yıllarda (M. 1184) Emir Sadreddin Ömer bin Celaleddin Muhammed için inşa ettirildiği anlaşılmaktadır. İçte çok sade olan kümbetin bütün süslemeleri kuzeydeki kapısında ve batı cephesindeki pencere etrafında yer almaktadır. Geometrik süslemenin hâkim olduğu kümbette bitkisel süslemeler de görülmektedir. Döşemesi taş kaplama olan üst katta, son tamir sırasında konulmuş taştan bir sanduka mevcuttur.

 

 Kare biçiminde olup kümbetin üzerinde piramit biçiminde külah vardır. İlginç bir yapıya sahip olan kümbeti mutlaka görmelisiniz. Burası Cumhuriyet Mahallesi sınırlarında yer alıyor. Buraya yürüyerek veya taşıtlarla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Kayseri’de gezip,  görebileceğiniz bir çok yer bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Burada çadır kampı yapabileceğiniz bir çok alan bulunmaktadır.

Doğayla iç içe, huzur dolu bir tatil hayali kuruyorsanız eğer Kayseri’yi listenize eklemeyi unutmayın. Kayseri’ye geldiğinizde mutlaka mantıyı yemeden dönmeyin. Burada yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz uygun fiyatlarla hizmet sunan mekanlar bulunmaktadır.

Alaca Kümbet içeriği, 14 Eylül 2020 tarihinde Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha